Bukowiec – klimatyczna wieś w zachodniej Polsce
Bukowiec to wieś, licząca zaledwie nieco ponad 600 mieszkańców. Leży w okolicach Jeleniej Góry, w Rudawach Janowickich.
Historia wsi
Bukowiec został założony prawdopodobnie na początku XIV wieku. Około stu lat później zaczęły powstawać tu stawy rybne. Wieś powoli rozwijała się przez kilkaset lat, aż w drugiej połowie XVIII wieku zakupiona została przez hrabiego Fryderyka Wilhelma Redena.
Reden był znaczącą postacią w regionie. Przez pewien czas zarządzał Wyższym Urzędem Górniczym we Wrocławiu, będąc dyrektorem tego ośrodka. Uważa się, że miał on duży wpływ na okoliczny przemysł. Fryderyk Wilhelm hrabia Reden wiele podróżował po świecie. Ze swoich podróży wyciągał wartościową naukę. Podpatrując różnego rodzaju nowinki technologiczne, wracał w rodzinne strony i przekazywał je tutejszym specjalistom. W ten sposób przysłużył się przede wszystkim rozwojowi górnictwa.
Gdy hrabia zmarł, cały majątek przejęła jego żona. Dokonała ona bardzo dużych zmian jeśli chodzi o wygląd pałacu jak i parku. Na tamten czas przypada także rozwój kulturalny wsi. Bukowiec, należący w owym czasie do Prus, stał się jednym z ważniejszych miejsc kulturalnych w okolicy. Wtedy też oficjalnie, Bukowiec został uznany letniskiem.
Zabytki wsi
Wieś Bukowiec posiada wiele zabytkowych budynków. Na pewno na szczególną uwagę zasługuje cały kompleks pałacowy w Bukowcu. Znajduje się tu pałac, w którym mieszkał między innymi Fryderyk Wilhelm von Reden. Ponadto, w okół pałacu rozpościera się rozległy park. Do kompleksu należy również herbaciarnia. Zbudowana została, z okazji rocznicy ślubu Fryderyka Wilhelma von Reden i jego małżonki. W późniejszym czasie hrabina urządziła w niej swoją bibliotekę. Odwiedzając Bukowiec i znajdujący się w nim kompleks pałacowy, warto zwrócić uwagę także na tak zwane Opactwo, czyli mauzoleum, w którym pochowano hrabiego wraz z małżonką.
Kolejnym wartościowym zabytkiem w Bukowcu jest bez wątpienia Kościół św Marcina. Jest to świątynia wybudowana w stylu gotyckim. Kościół został wybudowany u schyłku XIV wieku. Warto jednak wspomnieć, że przeszedł on w późniejszym czasie gruntowną przebudowę. W XVI wieku zmienił całkowicie swój wygląd. Obecnie kościół jest wykorzystywany jako kaplica przycmentarna.