Przesieka – wieś turystyczna z ciekawą historią
Przesieka to jedna z wielu wsi w powiecie jeleniogórskim ,która posiada olbrzymie walory turystyczne. Przesieka należy do gminy Podgórzyn i leży na stoku, zwanym Złotym Widokiem.
Historia wsi.
Powstanie wsi datuje się na XIV wieku. Najstarsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą bowiem z 1387 roku. Na początku mieszkańcy zajmowali się wyrębem lasu. Ponadto, nieco później wytapiano tu prawdopodobnie szkło. Tradycje związane z hutnictwem szkła są bogate w całej okolicy.
W XVII wieku właścicielem wsi został Andreas Schwinhghammer, który był oficerem carskim. Otrzymał on wieś jako prezent od cesarza, za szczególne zasługi i oddanie podczas wojen. Nowy właściciel bez wątpienia troszczył się o swoją własność. Na czasy jego panowania przypada okres rozwoju miejscowości. Powstał tu wtedy młyn, a także kuźnia. Schwinhghammer sprowadzał do wsi ludzi z różnych części kraju, aby ci osiedlili się w rozwijającej się wsi, jaką była wtedy Przesieka.
Jeśli chodzi o rozwój turystyki w Przesiece, to przypada on na XIX wiek. To wtedy miejscowość cieszyła się największą popularnością wśród turystów. Uważa się, ze w owym czasie przyjeżdżało tu nawet więcej ludzi niż do Karpacza.
Ciekawostką jest, że po wojnie we wsi znaleziono obrazy Jana Matejki. Z tego też powodu zmieniono nazwę wsi na Matejkowice. Jednakże nazwa ta obowiązywała bardzo krótko, ponieważ niewiele później wprowadzono nazwę Przesieka, która to funkcjonuje po dziś dzień.
Atrakcje w Przesiece
Jest to miejscowość, która jest świetnym miejscem do wypadów w góry oraz do bliskiego kontaktu z naturą w różnej postaci. Przewaga jaką ma Przesieka nad takimi ośrodkami turystycznymi jak Szklarska Poręba czy Karpacz jest taka, że panuje tu zdecydowanie większy spokój.
W przesiece warto zobaczyć Wodospad Podgórnej. Jest to największa atrakcja tej miejscowości. Wodospad znajduje się na trzecim miejscu, jeśli chodzi o wielkość wodospadów w polskich Karkonoszach.
Jeśli chodzi o zabytki, to za takowy uznany został młyn, wybudowany w 1803 roku.