Powrót do Obiekty 4.5/5 (2)

Atrakcja turystyczna

Karkonosze atrakcje turystyczne – Karkonosze szczyty

karkonosze atrakcje turystyczne

Poznaj wspaniałe Karkonosze atrakcje turystyczne. Gównie są to Karkonosze szczyty, z których widać przepiękne widoki górskie. Warto poznać wszystkie atrakcje i wybrać się do najciekawszych. Niektóre atrakcje są naprawdę wyjątkowo piękne, że aż zapierają dech w piersiach. Można zobaczyć zdjęcia wszystkich tych atrakcji, jednak w rzeczywistości są one jeszcze ładniejsze. Warto wybrać się w sprawdzone miejsca po ułożonych trasach, które znajdziemy w dziale „Trasy”. Wszystkie atrakcje oczywiście urozmaicają nasze wędrówki, dzięki czemu staje się naprawdę ciekawie.

Oceń

Permalink do tego artykułu: https://krainakarkonoszy.pl/obiekty/atrakcje-turystyczne/

Aleja Jarząbów Szwedzkich

Aleja Jarząbów Szwedzkich w Janowicach Wielkich. Wzdłuż alei, po obu jej stronach, rośnie 80 sztuk tego chronionego w Polsce gatunku jarząba. Obwód pni tych drzew wynosi 155 – 248 cm, wysokość 15 metrów.                     Galeria fotograficzna:

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu – zjawisko rejestrowane w Karpaczu na ul. Strażackiej, polegające na samodzielnym przemieszczaniu się obiektów kolistych i cieczy pozornie w górę po szosie. Dokumentacja fotograficzna:

Baszta i Brama Wojanowska

Brama Wojanowska znajduje się na styku dwóch ulic w centrum miasta – Konopnickiej i 1-go Maja. Brama pełniła funkcję bramy miejskiej do 1763 roku i do 1775 roku była to okazała brama wzmocniona basztą, umożliwiająca wjazd do miasta od strony Wojanowa. Po rozebraniu zastąpiona została skromniejszą barokową bramą z furtą. Pod koniec XIX wieku brama …

Baszta Zamkowa w Jeleniej Górze

Baszta zamkowa – jedyny zachowany element dawnej Bramy Zamkowej, jednej z bram wjazdowych do Jeleniej Góry okalanej murami obronnymi. Szerokość bramy to 6 m, a długość około 17 m, grubość murów 1,3 m. Brama chroniona była dodatkowo przez wieżę, zbudowaną również z kamienia i znajdującą się na linii wewnętrznych murów. Obecnie Wieża Zamkowa udostępniona jest …

Biały Jar

Biały Jar nisza niwalna przekształcona w jar o dnie głęboko wciętej półkolistej doliny podcinającej północne zbocze Równi pod Śnieżką. Górna krawędź jaru położona na wysokości około 1350 m n.p.m. i od niej rozchodzą się w dół głębokie bruzdy szczelinowe, odsłaniające jasną zwietrzelinę granitową, od której jasnoszarej barwy wywodzi się nazwa jaru. Z roślinności występującej na …

Chata Izerska

Nie jest to typowa atrakcja turystyczna, jednak ze względu na położenie przy dwóch trasach walońskich (ścieżki dydaktyczne), spełnia rolę chaty zapewniającej odpoczynek i wzmocnienie sił walońskim jadłem. Stylowy budynek z 2008 r. (gruntownie przebudowany ze starej 100-letniej stodoły) starannie wkomponowany w górski krajobraz, nawiązuje do XIX – wiecznej architektury regionu Karkonoszy i Gór Izerskich. Widok …

Chata Walońska Juna

Stara Chata Walońska Juna położona jest na obszarze dawnej osady leśnej przy czarnym szlaku tzw. Czeskiej Ścieżce. Jest to siedziba Sudeckiego Bractwa Walońskiego które istnieje od 1999r i podtrzymuje ono tradycje Walończyków którzy byli wyśmienitymi znawcami w dziele wydobywania cennych minerałów oraz kamieni szlachetnych. Odwiedzający chatę mają okazje spotkać Wielkiego Mistrza Sudeckiego Bractwa Walońskiego oraz …

Czarny Kocioł Jagniątkowski

Czarny Kocioł Jagniątkowski – kocioł polodowcowy połozony w zachodniej części pasma Karkonoszy, na północno-wschodnim zboczu Śmielca i północno-zachodnim zboczu Czeskich Kamieni. Górna krawędź kotła osiąga wysokość 1325 m n.p.m. natomiast dno kotła znajduje się na wysokości 1130-1150 m n.p.m. i leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego (teren Kotła to ścisły rezerwat). W okresie zimowym zna …

Czerwona Jama

Czerwona Jama to sztuczny twór powstały przy eksploatowaniu złoża pegmatytów. Wysokość wyrobiska 4 metrów i głębokości 6 metrów. Położna jest w pobliży Muzeum Ziemi “Juna”, nad rzeką Kamienną przy zielonym szlaku turystycznym, oraz szlaku Walońskim (pierwszej pętli). W planie jest tu postawienie kapliczki św. Wawrzyńca, patrona m.in wędrowców, poszukiwaczy minerałów i kamieni szlachetnych. Jaskinię jest …

Dawne obserwatorium astronomiczne i pracownia Mon Plaisir

Dawne obserwatorium astronomiczne i pracownia Mon Plaisir (z fr. „Moja Przyjemność”) w Świeradowie Czerniawa-Zdrój (dawniej cześć parku przy Pałacu Gersdorfów w Pobiednej). Wybudowana na przełomie lat 1803-04 wybudowana przez  Adolfa Traugott von Gersdorff, który ze jej szczytu prowadzić rozliczne doświadczenia: pomiary prędkości światła, badanie wyładowań atmosferycznych, obserwacje planet i gwiazd.   W 1850 r. „Moją Przyjemność” odkupił …

Dom Tyrolski w Mysłakowicach

Dom Tyrolski w Mysłakowicach – wzorcowy dom Tyrolski. W 1837 r. w okolice Mysłakowic przybyło na zaproszenie hrabiny von Reden 416 protestanckich uciekinierów z doliny Zillertal. Na pobliskich terenach (Mysłakowice i sosnówka) wybudowano 56 domów tyrolskich. Charakterystyczne dla stylu budowli tyrolskich są drewniane balkony wsparte na zdobionych wspornikach. Budynek składa się z części mieszkalnej, stajni …

Dom Zdrojowy w Świeradowie Zdrój

Dom Zdrojowy w Świeradowie wybudowany w 1781r zwany uwczesnie Domem Źródlanym, który to spłomął w 1878r. odbudowany w latach 1896 – 1899 z inicjatywy Schaffgotschów, a projektantem był wrocławski architekt Karl Grosser. Częścią budynku jest najdłuższa w Sudetach Hala Spacerowa o modrzewiowej konstrukcji, zdobiona piękną polichromią, witrażami i herbem rodziny Schaffgotsch. Długość hali to 80 …

Dworek Saraswati

Dworek Saraswati (nazwa współczena) w Pobiednej – willa wybudowana przez miejscowego fabrykanta Richtera w roku 1926 . Architektura dworku oraz elementy wnętrza utrzymane są w rzadkim w Polsce stylu art deco. Wewnątrz oryginalne witraże z I poł. XX w. Wokół dworku duży park leśny z wiekowymi drzewami. Aktualnie prywatny hotel.           …

Dziki Wodospad w Karpaczu

Dziki Wodospad w Karpaczu – zapora przeciwrumoszowa na rzece Łomnica. Budowla powstała na początku XXw. w celu zapobiegania skutkom wzbierania rzeki Łomnica i zmniejszającą skutki ewentualnej powodzi. Jest to popularne miejsce spacerów turystów. Galeria fotograficzna:

Długi Dom w Cieplicach

Wzniesiony w 1537r był jednym z elementów kompleksu klasztornego cieplickiego zakonu cystersów. Aktualny wygląd uzyskał w latach 1689 – 93 i pełnił funkcję domu gościnnego dla przybywających do Zdroju kuracjuszy. Obiekt  jest częścią Uzdrowiska Cieplice. został  zmodernizowany w 2015 roku funkcjonuje jako nowoczesny hotel zdrojowy z 92 miejscami noclegowymi w standardzie LUX z bazą zabiegową.           …

Elektrownia Wodna Wrzeszczyn

Elektrownia Wodna Wrzeszczyn na rzecze Bóbr we wsi Wrzeszczyn. Zbudowana w latach 1926-1927. Zbiornik wodny tworzy Jezioro Wrzeszczyńskie rozciągające się między Wrzeszczynem a Siedlęcinem. Elektrownia do dzisiaj wyposażona w dwa turbozespoły z turbinami Kaplana (turbiny poniemieckie) o łącznej mocy 4,2 MW. Przez most jazowy na elektrowni Wrzeszczyn prowadzi szlak rowerowy ER-6. Za elektrownia widoczne pozostałości …

GEOPARK – Kopalnia Św. Jana w Krobicy

GEOPARK – Kopalnia Św. Jana w Krobicy koło Świeradowa Zdrój. Dla turystów udostępniona jest podziemna trasa składająca się z dwóch sztolni św. Leopolda i św. Jana – sztolnie kopalni rud cynku i kobaltu działały tu od XVI do XIX wieku. Jest to jedna z najstarszych udostępnionych do zwiedzania kopalni w Polsce – wydobycie w “Świętym …

Góra Witosza w Staniszowie

Góra Witosza (484 m n.p.m.) – wzgórza Łomnickie w Staniszowie. W XVIII w. popularne miejsce turystyczne z punktem widokowym. Na szczyt gdzie znajduje się pozostałość cokołu pomnika Otto von Bismarcka prowadzą kamienne schodki. Po drodze mijamy jaskinie: – Skalną Komorę (jaskinia rumowiskowa, sztucznie powiększona) – Ucho Igielne (jaskinia szczelinowo-rumowiskowa) – Pustelnię – Jaskinia Rischmanna – …

Grób Karkonosza

  Grób Karkonosza czyli Ducha Gór. Karkonosz wypędzony przez złych ludzi ze swojej odwiecznej siedziby na Równi pod Śnieżką, patrząc na umiłowane góry, zmarł ze zgryzoty i znalazł miejsce wiecznego spoczynku.                   Galeria fotograficzna:

Grobowce rodziny Reuss

Grobowce rodziny Reuss – dwie bezimienne płyty przykrywające szczątki ostatnich mieszkańców pobliskiego „Nowego Dworu” – Henryka XXX Reuss i jego zony Feodory. Obok znajduje się miejsce pochówku Marii Klementyny Reuss.                     Galeria fotograficzna:

Grota Czerniawa

Grota o długość kilku metrów znajduje się na prawym brzegu przepływającego przez miejscowość Czarnego Potoku. Położona w centrum miejscowości. Przed grotą na skalnej ścianie została wygrawerowana płaskorzeźba z symbolem groty oraz napis „Grota Czerniawa”.                     Galeria fotograficzna:

Huta Szkła Kryształowego JULIA

Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach Działająca huta w której można poznać historię, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji. W hucie w czasie zwiedzania z przewodnikiem poznajemy proces wytwarzania kryształu. Oferowane są również warsztaty dla dorosłych i dzieci (np. grawerowanie na szkle, szklana biżuteria, malowanie na szkle). Przy hucie sklep z kryształami, kawiarenka.   …

Jaskinia Dziurawy Kamień

Jaskinia Dziurawy Kamień – niewielka jaskinia szczelinowa położona w Sobieszowie (dzielnica Jeleniej Góry), na zboczu góry Chojnik. Najdłuższa w Karkonoszach jaskinia szczelinowa, powstała w skałach granitowych. Otwór jaskini ma 2 m wysokości. Jaskinia rozpoczyna się prostym korytarzem, z dwoma niewielkimi progami. Po 15 m przechodzi w czterometrowej wysokości komin. Jaskinia leży w grupie skał nazwanych …

Kamienny Krzyż Trzech Króli Pruskich

Kamienny Krzyż Trzech Króli Pruskich z 1874 na Krzyżowej Górze 443 m n.p.m. (Mysłakowice). Krzyż wzniesiony w 1838r przez Króla Fryderyka Wilhelma III jako krzyż drewniany, następnie odnowiony w 1856r Króla Fryderyka Wilhelma IV. W 1874r krzyż wzniesiony na nowo jako krzyż kamienny przez Króla i Cesarza Wilhelma I. Pod krzyżem znajduje się Kamienna Altana. …

Karcza Sądowa w Wojanowie

Dawna Karczma Sądowa w Wojanowie – budynek z XIX z przyziemiem murowano-drewnianym, częściowo o konstrukcji przysłupowej, z szachulcowym piętrem. Obecnie znajduje się tu bar i biblioteka.                       Galeria fotograficzna:

Karczma Sądowa w Bukowcu

Budynek dawnej Karczmy Sądowej powstał w XVIII w., przebudowany w wieku XIX i XX. Budynek z murowanym przyziemiem i szachulcowym piętrem oraz z drewnianym poddaszem pokrytym dwuspadowym wysokim dachem z oszalowanymi szczytami. Po II wojnie światowej w części budynku był bar, obecnie budynek prywatny.                   Galeria fotograficzna:  

Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice jest to obiekt „muzeum” zbudowany został w miejscu odkrycia wiekowego kostura Ducha Gór, gdzie można zapoznać się z historią i legendami związanymi z Karkonoszami, oraz można otrzymać prawdziwą lekcję życia w górach rządzonych przez czary i niezbadane zjawiska przyrody.                       Galeria fotograficzna:

Kaskada Myi

Kaskada Myi wodospad położony Karkonoskim Padole Śródgórskim na wysokości 547 m n.p.m. w Przesiece przed ujściem Myi do Podgórnej. Wodospad o wysokości 5 m tworzą go w dolnej części Myi trzy progi skalne. Dojście do wodospadu łatwe, zagospodarowane i oznakowane. Nie należy mylić wodospadu z kaskadami Myi położonymi na wysokości 860 m n.p.m w pobliżu …

Kaskady Czarnego Potoku

Kaskady Czarnego Potoku – seria niewielkich bardzo blisko siebie położonych kaskad na odcinku ok. 3 kilometrów rzeki w pobliżu przebiegu zielonego szlaku turystycznego.                       Galeria fotograficzna:

Kocioł eworsyjny w korycie Łomnicy

Poniżej Dzikiego Wodospadu w granitowym korycie Łomnica z naturalną kaskadą o wysokości około 2 m znajduje się basen eworsyjny utworzony w litej granitowej skale, oraz kocioł eworsyjny – marmit. Wielkość basenu eworsyjnego to: średnica około 8,0 m, głębokość 2,65 m. Wielkość kotła eworsyjnego to: średnica około 0,8 m, głębokość 2,25 m.

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe jeziorka – cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) w Rudawach Janowickich (niektóre zródła informują o trzech jeziorkach).Stawy powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni. Zielone Jeziorko (zwane też żółtym) leży na wysokości ok. 555 m n.p.m., jest to najmłodsze jeziorko które woda wypełniło się około 20 lat temuPurpurowe Jeziorko (Czerwone Jeziorko) …

Kopalnia kwarcu

Budynki starej kopalni kwarcu.                           Galeria fotograficzna:

Kopalnia kwarcu Stanisław

Nieczynna Kopalnia kwarcu „Stanisław” w Szklarskiej Porębie – kopalnia odkrywkowa na wysokości 1050 m n.p.m., w Górach Izerskich. Aktualnie kopalnia w fazie rozbiórki poszczególnych urządzeń. Nie istnieje już metalowe części kopani widoczne na archiwalnych zdjęciach w galerii foto.                     Galeria fotograficzna:

Kopalnia Podgórze

Kopalnia Podgórze położona na północno-wschodnich zboczach Kowarskiego Grzbietu, w górnej części doliny Jedlicy, powyżej Kowar. Kopalnia powstała w 1950r kiedy to odkryto w górnej części doliny Jedlicy anomalię radonową. W skład kopalni wchodziły sztolnie nr 16, 17, 18, 19, 19a oraz ślepe szyby do głębokości 660m. W latach 1950–1958 w kopalni Podgórze wydobyto 196,2 tony …

Leśna Huta

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie – atrakcja turystyczna gdzie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji. Materiałem jest przede wszystkim stłuczka …

Lipa Sądowa Szklarska Poręba

Lipa Sądowa Szklarska Poręba – położona w najstarszej części szklarskiej Poręby, kiedyś Stara Wieś Szklarska powstała w początkach XIV w. Wybudowana została tam karczma z lipą sądową gdzie wójt stanowił prawo lokalne.                                   Galeria fotograficzna:

Lipa Sądowa w Karpaczu

Lipa Sądowa – pomnik przyrody. Drzewo liczy ponad 200 lat i posiada 5 m obwodu. Nazwa jej pochodzi z stąd, iż przed wiekami sądzono przed nią przestępców naruszających prawo osady.                                   Galeria fotograficzna:

Mały Staw

Mały Staw położony na wysokości 1183 m n.p.m. w paśmie Karkonoszy w Sudetach Zachodnich. Jest to jezioro polodowcowe wypełniające dno kotła polodowcowego (górskie jezioro przepływowe). Głębokość jeziora do 7,3 m, długość linii brzegowej 756 m, zajmuje powierzchnię 2,881 ha[4]. Charakteryzuje się czystą i przejrzystą wodą. W cieplejszych miesiącach temperatura wody osiąga maksymalnie 14 °C, natomiast …

Miedzianka

Miedzianka to dawne górnicze miasteczko które rozkwitło w XIIIw dzięki rozwojowi górnictwa, w pozostawione w po roku 1952 (zamkniecie ostatniej kopalni) same sobie uległo zniszczeniu. Miedzianka była najładniejszym Śląskim miastem. Należała kiedyś do Prus, więc przez rokiem 1945 zwana była Kupferberg, za datę powstania przyjmuje się rok 1372 kiedy to nastąpiło odłączenie domów położonych na …

Mury obronne w Jeleniej Górze

Mury obronne w Jeleniej Górze zostały wzniesione najprawdopodobniej w XIV wieku. Do dnia dzisiejszego zachował się ich niewielki fragment przy ul. Jeleniej z odrestaurowaną półbasztą w linii murów, oraz 3 Baszty (Wojanowska, Zamkowa, Grodzka). Mury otaczające miasto były wysokie na około 8 metrów. Ich grubość w koronie wynosiła zaś 1,5 metra. Dodatkową ochroną była sucha …

Nagrobek Carla Hauptmanna na cmentarzu ewangelickim

Nagrobek Carla Hauptmanna, dzieło Marleny Poelzig, postawiony w 1925 r. na cmentarzu ewangelickim w Szklarksiej Porębie Średniej. Nagrobek jest dziełem Marleny Poelzig, postawiony w 1925 r. Cmentarz ewangelicki jest obecnie w stanie ruiny.                       Galeria fotograficzna:

Osada Kopaniec

Osada Kopaniec to wierna rekonstrukcja XIII wiecznego założenia o charakterze rolniczym i rzemieślniczym. Zbudowana na planie koła, otoczona naturalnym płotem, prezentuje przegląd architektury, rzemiosł i obyczajów trzynastego stulecia. Dzieło Stowarzyszenia Kopaniec. Współczesna wioska Kopaniec leży w gminie Stara Kamienica, w powiecie jeleniogórskim na wschodnim krańcu Grzbietu Kamienickiego Gór Izerskich, na wysokości 450 – 750 m. …

Park Maciejowa

Park palcowy Maciejowa. Historia parku sięga czasów wieży rycerskiej (gotycka budowla prawdopodobnie istniała już w XIIIw) rozbudowanej następnie w latach 1686-1688 w barkowy pałac. W drugiej połowie XIX w właścicielem pałacu stał się Emil Becker tajny radca handlowy i przeprowadził w nim gruntowny remont, wyposażył bogato wnętrzna tworząc luksusową rezydencją. Od 1926r właścicielem pałacu było …

Park Miniatur w Mysłakowicach

Park Miniatur w Mysłakowicach – Budowle Świata 2 maja w 2014 roku otwarto Park Miniatur w Mysłakowicach z budowlami świata. Warto się do niego wybrać, gdyż są w nim odtworzone w najmniejszych detalach najciekawsze budowle ze świata. Można znaleźć tam zarówno Świątynie Lotosu w Indiach jak i Biały Dom w Stanach Zjednoczonych. Obecnie budowany jest …

Park miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

„Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska” położony na terenie  przylegającym do dawnej fabryki dywanów. Znajdują się tutaj obiekty, reprezentujące bogactwo architektury Dolnego Śląska, odwzorowane w skali 1:25 –  modele pałaców, klasztorów, kościołów i starówek miast dolnośląskich.                   Galeria fotograficzna:  

Park Norweski w Cieplicach

Park Norweski  założony na początku XX wieku przez właściciela fabryki maszyn papierniczych Eugena Füllnera. Obecna nazwa pochodzi od pawilonu wybudowanego na wzór restauracji w Oslo (Norwegia) – Pawilon Norweski w którym mieści się Muzeum Przyrodnicze. Powierzchnia parku 15,6 ha. Obok muzeum znajduje się głaz narzutowy z tablicą upamiętniającą spotkanie w cieplickim kurorcie poetów: Wincentego Pola, …

Park przypałacowy Mysłakowice

Park przy pałacu w Mysłakowicach, znajduje się tu kompleks stawów parkowych wraz z zakomponowanymi towarzyszącymi grupami drzew i krzewów . Uzupełnieniem dla parkowej kompozycji był masyw górski potęgujący wrażenia wizualne. Nad północnym brzegiem dużego stawu stała 6 metrowej wysokości brama ze szczęk wieloryba. Zakupił je król F. Wilhelm IV, za 45 talarów od pani Hermann …

Park Wzgórze Tadeusza Kościuszki

Park Wzgórze Tadeusza Kościuszki – dawne Wzgórze Szubieniczne przekształcone w 1780 r. w park miejski przez ówczesnego burmistrza miasta Johanna Christopha Schönau. W parku założone zostały plantacje drzew morowych i winnice, a po 1780r wzgórze zostało obsadzone różnymi gatunkami drzew i krzewów, następnie zostały wytyczone alejki i ustawione altanki. W późniejszym okresie właściciele terenów na …

Park Zdrojowy Cieplice

Park Zdrojowy przylega do pałacu Schaffgotschów w Cieplicach, założony został w stylu francuskim najprawdopodobniej w 1748r, natomiast w 1838r został urządzony w stylu angielskim. Na terenie Parku stoją zabytkowe budynki – pawilon uzdrowiskowy „Edward” z fontanną oraz Teatr Zdrojowy i muszla koncertowa, w której to odbywają się koncerty plenerowe. W centrum Parku znajduje się pomnik …

Pawilon Norweski w Cieplicach

Pawilon Norweski zbudowany w 1906 z fundacji fabrykanta E. Füllnera służył jako tzw. dom myśliwski z pokojami gościnnymi, klubo-kawiarnią. po wojnie w budynku mieściło się muzeum przyrodnicze, aktualnie przeniesione do budynku przy zespole pocysterskim.                       Galeria fotograficzna:    

Pomnik Bohaterom w Przesiece

Pomnik Bohaterom w Przesiece można potraktować jako ciekawostkę historyczną, jest to zaadaptowany po II wojnie św. pomnik niemiecki, najprawdopodobniej poświęcony poległym mieszkańcom Przesieki (Hain) w I w.ś. Powstał poprzez zatarcie niemieckich napisów i namalowanie dosyć niechlujnie „BOHATEROM poległym na tej ziemi w walce o WOLNOŚĆ i DEMOKRACJĘ. MATEJKOWICE 22 lipiec 1946 r.” Matejkowice to nazwa używana …

Przekaźnik telewizyjny „Śnieżne Kotły”

Przekaźnik telewizyjny „Śnieżne Kotły” – Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły. Wieża RTV o wysokości 24 metrów zbudowana w 1897 jako Schronisko „Nad Śnieżnymi Kotłami” funkcjonowało jako schronisko turystyczne. W 1944 roku Luftwaffe zorganizowało w nim stację radiolokacyjną. W 1960 roku zainstalowano w budynku stację linii radiowych, co umożliwiło pokaz transmisji z olimpiady w Rzymie. Od …

Ratusz w Kowarach

Ratusz w Kowarach to wspaniały klasycystyczny budynek wybudowany w miejscu starego ratusza. Powstał w latach 1786-1789. Obecnie mieści się tam siedziba władz miasta. Budynek to typowa klasycystyczna budowla z najmniejszymi szczegółami. Piwnice pochodzą jeszcze ze starego budynku ratusza. Ciekawostką jest odciśnięta mała muszla w ścianie budynku, warto zobaczyć jej zdjęcie w galerii. W holu Ratusza …

Rozpadlisko

Rozpadlisko w Podgórzynie

Rozpadlisko w Podgórzynie (dawniej niemiecka nazwa Hohle Stein) – grupa skalna na prawym brzegu Podgórnej, budowana z granitu porfirowatego o długości ok. 30 m i wysokości ok. 7 m. Naturalne pęknięcie w masywnej granitowej skale.Aktualnie wejście jedynie od góry rozpadliska, drewnianą drabiną przymocowaną do fragmentu skalnego prowadzącą do kamiennych schodów, które prowadzą dalej w głąb. …

Ruina wieży widokowej w Cieplicach

Ruina wieży widokowej  na górze Sołtysiej 434 m n.p.m. położonej w jeleniej Górze Cieplicach. Wieża wybudowana w 1899 r. wzniesiona przez właściciela ziem Schmidta. Zbudowana była z czerwonej cegły i liczy pięć kondygnacji, wysokość 16 m. Piątą kondygnację otaczał wysunięty taras widokowy (aktualnie pozostały tylko stalowe elementy tarasu). Na każdym piętrze były duże prostokątne okna. …

Ruina wieży widokowej w parku Maciejowa

Wieża została wzniesiona w latach 1874-1875 przez Emila Beckera, właściciela fabryki dywanów i milionera z Berlina na wzniesieniu o wysokości 417 m.n.p.m Wybudowana na planie kwadratu 5,96 m z kamienia (dwie pierwsze kondygnacje) i czerwonej cegły. Wysokość wieży to 24 m, na szczycie ustawiono maszt wysokości 6 m. Wejście na wieżę odbywało się na pierwszą …

Ścieżka dydaktyczna „model Układu Słonecznego”

Ścieżka dydaktyczna „model Układu Słonecznego” w Górach Izerskich przedstawia Słońce oraz 8 krążących wokół niego planet i 5 planet karłowatych w skali 1:1 miliarda. Kolejność planet od Słońca w modelu jest taka jak w rzeczywistości. Początek ścieżki to Słońce usytuowane przy schronisku „Orle”. Koniec ścieżki na Stogu Izerskim modelem Eris. Długość ścieżki 11,2 km. Modele …

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły są to kotły polodowcowe położone w Karkonoszach między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. W obrębie Śnieżnych Kotłów oraz na ich przedpolu znajduje się pięć wałów moren czołowych i bocznych, natomiast przestrzeń pomiędzy nimi pokryta jest głazami moreny dennej. Najwyższe osiągają około 15 m wysokości. Najniżej położone moreny czołowe występują na wysokości 860-900 m …

Śnieżne Stawki

Śnieżne Stawki – zespół ośmiu bezodpływowych jeziorek, położonych na dnie kotła polodowcowego Śnieżnych Kotłów w Karkonoszach. Sześć z jeziorek jest okresowych, dwa stałe jeziorka osiągają głębokość do 1,5 m., Jeziorka leżą w zagłębieniach między morenami. W wodach jeziorek żyje traszka górska.                     Galeria fotograficzna:

Szczyt Chojnik

Szczyt Chojnik 612 m n.p.m. – góra położona w obrębie Pogórza Karkonoskiego w granicach KPN. Zbudowana z granitu karkonoskiego na szczycie i zboczach liczne skałki, jaskinie. U podnóża północnych zboczy znajduje się grupa granitowych skałek, tzw. Zbójeckie Skały i dwie niewielkie jaskinie: Dziurawy Kamień i Jaskinia Zbójecka. Góra pokryta drzewostanem bukowym, sosnowym i świerkowym. Roślinność …

Szczyt Krzyżna Góra

Krzyżna Góra położona w Górach sokolich na wysokości 654 m n.p.m. w Rudawach Janowickich. Zbudowana z granitu karkonoskiego. Na szczycie i zboczach duże nagromadzenie skałek i bloków skalnych. Nazwa pochodzi od siedmiometrowemu żelaznemu krzyża, który ufundowanego przez  księżną Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg, dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna. Napis na krzyżu …

Szczyt Skalny Stół

Skalny Stół (wysokość 1281 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Kowarskiego Grzbietu w Karkonoszach, położony na południe opada stromo ku Przełęczy Sowiej. Zbudowany ze skał metamorficznych należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiego, głównie łupków łyszczykowych, miejscami z granatami, podrzędnie z gnejsów z wkładkami amfibolitów i łupków kwarcowych. Ze szczytu roztacza się rozległy widok na wschodnie Karkonosze, …

Szczyt Śnieżka

Śnieżka  najwyższy szczyt w Karkonoszach i całych Sudetach – 1062 m n.p.m (według pomiarów czeskich 1603 m n.p.m.). Grzbietem szczytu przebiega granica polsko-czeska. Południowa część góry leży w Czechach, północna w Polsce. Śnieżka góruje na Kotliną Jeleniogórską wystając 200 m ponad Równinę pod Śnieżką. Roztaczają się ze szczytu piękne widoki, a widoczność przy sprzyjającej pogodzie sięga 200 …

Szczyt Sokolik

Szczyt Sokolik 623 m n.p.m. położony jest w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich, w Górach Sokolich i jest drugim co do wysokości szczytem w Górach Sokolich i w Rudawach Janowickich. Na szczycie i zboczach duże nagromadzenie skałek oraz pojedynczych bloków skalnych, niektóre z nich posiadają własne nazwy. Najbardziej znane skałki Sokolik duży i Sokolik mały znajdujące się …

Szczyt Stóg

Szczyt Stóg (1105 m n.p.m.) – jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich. Masyw Stogu zbudowany jest ze skał metamorficznych – gnejsów i granitognejsów z wkładkami amfibolitów należących do bloku karkonosko-izerskiego, a ściślej jego północno-zachodniej części – metamorfiku izerskiego. Na Stogu stała do 2000r drewnia wieża widkowa pochodząca z 1892r. Wieża w 1907r uległa zniszczeniu i …

Szczyt Wielki Szyszak

Szczyt Wielki Szyszak położony 1509 m n.p.m., czwarty pod względem wysokości szczyt Karkonoszy i całych Sudetów, a drugi szczyt polskich Karkonoszy, położony w zachodniej części Śląskiego Grzbietu. Zbudowany z granitu karkonoskiego i pokryty gołoborzem. Na szczyt nie prowadzi żaden oznakowany szlak turystyczny, leży natomiast w pobliżu szlaku czerwonego (Główny szlak Sudecki) i odbijając od szlaku …

Szpital Wysoka Łąka

Szpital Wysoka Łąka -eklektyczny budynek z licznymi werandami i wieżyczkami położony w Kowarach, powstał w latach 1900-1902 na podstawie projektu architekta Karla Grossera wzorującego się na wysokogórskim sanatorium w szwajcarskim Davos. Elewację oraz wnętrza ozdobiono motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Budynek wkomponowany w teren parkowy (zaprojektowanym przez architekta ogrodów Mentzela) z roztaczającym się malowniczym widokiem na …

Szrenica

Szrenica 1362 m n.p.m. – szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, zbudowana jest z granitu karkonoskiego, który w wyniku wietrzenia utworzył na szczycie i na zboczach grupy skałek oraz rumowiska skalne, które pokrywają szczególnie wschodnią stronę zbocza. Szczyt Szrenicy wyniesiony jest ponad główny grzbiet Karkonoszy (Śląski Grzbiet) na wysokość 60 m. W rejonie Szrenicy …

Sztolnie – Sowia Dolina

Sztolnie – Sowia Dolina (Wilcze Gniazda). Sowia Dolina od średniowiecza eksplorowana była przez poszukiwaczy złota i szlachetnych kamieni. Pierwsza wzmianka o działających w Sowiej Dolinie sztolniach związana jest z wydobywanymi tutaj granatami i pochodzi z roku 1703. U podnurza Granatów i Walońskich Kamieni na wysokości 820 m n.p.m. powstała w I połowie XIX wieku kopalnia …

Sztolnie Kowary

„Sztolnie Kowary” – podziemna trasa turystyczna w nieczynnej kopalni rudy uranu w Kowarach , licząca około 1200 m chodników, komór i grot we wnętrzu góry Sulica. Kopalnia eksploatowana była w czasie II wojny światowej przez Niemców, po wojnie natomiast przez ZSRR. Prace wydobywcze zakończono w 1973. Znajdują się tam eksponaty z podziemnego świata legend, tajemnic …

Sztolnie pirytu

Dawne sztolnie pirytu z XVIII w. położone w Szklarskiej Porębie we wschodniej części Gór izerskich. Sztolnie były czynne do połowy XIX w., a najgłębsza sztolnia miała 105 m długości. Warto odwiedzić to miejsce aby poczuć ducha dawnych czasów. Jeden z punktów „Szlaku walońskiego”                       Galeria …

Sztolnie w masywie góry Sobiesz

Sztolnie w masywie góry Sobiesz w Piechowicach to pozostałość po wyrobisku kwarcu, które było eksploatowane początku XX w. Wyrobisko składało się z 5 chodników szerokości 2-4m i wysokości około 2 m. Obecnie sztolnie nie są dostępna, są zamurowane i zamieszkuję je nietoperze. Położone są przy żółtym szlaku biegnącym przez Cichą Dolinę z Piechowic do Jagniątkowa. …

Teatr Zdrojowy w Cieplicach

Teatr Zdrojowy w Cieplicach to obecnie siedziba Zdrojowego Teatru Animacji (od 2000r.), który został założony w 1976 roku. Obecnie głównym zadaniem teatru jest rozpowszechnianie kultury w dzielnicy Cieplice. Teatr zazwyczaj wystawia spektakle lalkowe dla dzieci, oraz organizuje wiele atrakcji np. warsztaty teatralne dla uczniów, koncerty w Parku Zdrojowym oraz Wiosnę Cieplicką. Teatr Zdrojowy położony jest po środku …

Wapiennik w Jarkowicach

Wapiennik w Jarkowicach w Dolinie Srebrnika – piec do wypalania wapienia, pochodzi z drugiej potowy XVIII wieku. Piec posiadał kubaturę 200 m3 i zbudowany na planie sześciokąta z okolicznych kamieni. Służył do produkcji wapna z kamieni wapiennych wydobywanych w okolicznych wyrobiskach.                     Galeria fotograficzna:  

Wielki Staw

Wielki Staw położony na wysokości 1225 m n.p.m. w polodowcowym Kotle Wielkiego Stawu. Jest to jezioro polodowcowe w Karkonoszach na północno-wschodnim zboczu Smogorni . Największe polodowcowe jezioro cyrkowe Karkonoszy o powierzchni 8,321 ha wypełniające polodowcową misę, zamkniętą moreną i skalnym ryglem. Maksymalna głębokość stawu osiąga 24,4 m, długość linii brzegowej wynosi 1540 m. Temperatura wody …

Wieża Krzywoustego

Wieża widokowa na Wzgórzu im. Bolesława Krzywoustego (375 m n.p.m.). zwana „Grzybek”  Wieża o konstrukcji żelbetowej ma 35 m wysokości natomiast galeria widokowa umieszczona jest 26 m nad ziemią. Pierwsze udostępnienie wiezy było w maju 1911r. Rozciąga się z niej wspaniały widok na miasto, Kotlinę Jeleniogórską oraz Karkonosze. W 2010r wieża została gruntownie wyremontowana.   …

Wieża książęca w Siedlęcinie

Wieża Książęca w Siedlęcinie – mieszkalna wieża księcia jaworskiego Henryka która w późniejszym okresie stała się siedzibą rycerską. Budowla gotycka z 1314r. Budowla miała cztery kondygnacje, a w 1575 roku dobudowana najwyższą kondygnację. W 1346 roku powstały ścienne polichromiepołozone na III kondygnacji w auli. Malowidła wykonane zostały w technice al secco – farba nakładana była …

Wieża widokowa na Sołtysiej Górze

Wieża widokowa na Sołtysiej Górze 434 m n.p.m. (Jelenia Góra Cieplice) po remoncie oddana w czerwcu 2022r. Wstęp wolny. Wieża wybudowana w 1899 r. wzniesiona przez właściciela ziem Schmidta. Zbudowana była z czerwonej cegły i liczy pięć kondygnacji, wysokość 16 m. Piątą kondygnację otacza wysunięty taras widokowy. Na każdym piętrze duże prostokątne okna. Na stronie …

Witriolejnia

Witriolejnia zakład wytwarzający z łupków pirytu kwas siarkowy. W tym miejscu znajdował się zakład który został założony przez Ch. M. Prellera w 1773 r. Produkowany kwas siarkowy wykorzystywany był do wytwarzania m. in. prochu strzelniczego.                       Galeria fotograficzna:

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka położony w Karkonoszach przy czerwonym szlaku ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę na wysokości 846 m n.p.m. Wodospad znajduje się na potoku Kamieńczyk i spada trzema kaskadami z wysokości 27 m co sprawia, że jest to najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Wodospad leży w obszarze ochrony ścisłej Karkonoskiego Parku narodowego. Za wodospadem znajduje się kanion Kamieńczyka …

Wodospad Piszczaka, Uroczysko

Wodospad Piszczaka 541 m n.p.m. – niewielki 3 metrowy wodospad znajduje się w skalistym wąwozie potoku Piszczak w Kowarach. Skalisty wąwóz potoku Piszczak z wodospadem, średniowiecznymi wyrobiskami i bogatą roślinnością zwany jest Uroczyskiem. Uroczysko ciągnie się od mostu na Jedlicy przy wiadukcie kolejowym, aż do ujęcia wody w Kowarach Górnych. Dostęp do podziwiania Uroczyska od strony ujęcia wody, natomiast do wodospadu …

Wodospad Podgórnej

Wodospad Podgórnej w Przesiece – trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Do wodospadu prowadzi zielony szlak. Wysokość z jakiej spada woda wynosi 10 m. Dawniej przy wodospadzie była nieistniejąca już gospoda. Od lat wykorzystywany jest do całorocznego morsowania. Galeria fotograficzna:

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki jest drugim co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka (27 m wysokości) wodospadem w polskich Karkonoszach. Usytuowany na wysokości 520 m n.p.m. Wody spadają szeroką kaskadą z wysokości 13,3 m. Charakterystyczną cechą wodospadu jest zwężający się ku dołowi strumień wody, gdzie strumień ten skręca spiralnie tworząc kocioł eworsyjny (niszczący ruch wirowy). Wodospad położony jest …

Wodospad Łomnicy

Zapora na Łomnicy zwana Wodospadem Łomnicy zbudowana została w ramach programu przeciwpowodziowego w latach 1910-1915.  Po jednej stronie powstało jeziorko, a po drugiej kaskada nazwana wodospadem Łomnicy. Zapora zbudowana jest z granitowych bloków.                     Galeria fotograficzna:    

Wyciąg krzesełkowy na Kopę

Jednoosobowy wyciąg krzesełkowy „Zbyszek” na Kopę 1375m n.p.m. Miejska Kolej Linowa, wybudowano 1959 r. Długość kolei to 2229 m, różnica wzniesień 530 m, zdolność przewozowa 600 osób/godzinę. Dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Kopę znajduje się na terenie Białego Jaru, na wysokości 820m n.p.m. Wjazd kolejką na Kopę trwa 15 minut. Kolej stanowi atrakcję turystyczna pozwalająca …

Zabytkowa Aleja Lip

Zabytkowa Aleja Lip w Karpnikach założona przez ks. Wilhelma Hohenzollernaz małżonką Marianną. Pochodzi z I połowy XIX w.

Zakręt Śmierci

Zakręt Śmierci położony na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775m n.p.m. Łuk drogi zatacza łuk 180 stopni. Nazwa pochodzi od licznych wypadków samochodowych spowodowanych przez nieostrożnych kierowców. Jest punkt z licznymi skałami masywu granitowego Karkonoszy tworzących punkt widokowy na panoramę Karkonoszy. Od strony Świeradowa parking samochodowy z czynnym okresowo punktem z …

Źródełko Kunegundy

Źródełko Kunegundy – źródło wykorzystywane do orzeźwienia się turystów (istnieje od kiedy możemy znaleźć pierwsze zapiski z wycieczek na Chojnik). Na początku XX wieku obudowano je w formie studni umożliwiającej pojenie koni wwożących turystów na zamek. Aktualnie źródełko odnowione przez KPN, powstała granitowa zabudowa, nawiązująca do zwyczajowej nazwy „Źródełko Kunegundy”.           …

Łabski Szczyt

Łabski Szczyt położony 1471 m n.p.m. na Głównym Grzbiecie Karkonoszy (wierzchowinie), zbudowany z granitu karkonoskiego. Poniżej w kierunku Szklarskiej Poręby w okolicy Łabskiego Kotła, znajduje się schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem”. Na jego południowych stokach znajdują się Łabska Polana, z której biją źródła Łaby.                   Galeria fotograficzna:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Więcej na temat cookies
Ok