Zachełmie – cisza i spokój w Karkonoszach
Zachełmie to maleńka wieś położona w powiecie jeleniogórskim, na terenie gminy Podgórzyn. Wieś liczy dziś niewiele ponad 300 mieszkańców, jednak każdego roku przyjeżdżają tu turyści.
Historia wsi
Zachełmie powstało prawdopodobnie w XVII wieku. Duże tereny dzisiejszego województwa Dolnośląskiego zamieszkiwali wtedy Czesi, którzy to uciekali ze swego kraju, ponieważ byli prześladowani na tle religijnym. Podobnie sytuacja wyglądała jeśli chodzi o Zachełmie. Uważa się, że to oni założyli tę wieś.
Miejscowa ludność początkowo zajmowała się pasterstwem, a także wyrębem drzew. W późniejszym czasie, zaczęło się tu rozwijać popularne w regionie tkactwo. Jeśli zaś chodzi o to, co zaczęło w tamtym czasie wyróżniać Zachełmie to sady wiśniowe.
Prawdopodobnie najbardziej znaną osobistością, jaka zamieszkiwała Zachełmie był Ludomir Różycki. Był to kompozytor, zarówno oper jak i baletów, który przybył do Zachełmia prawdopodobnie w celu odnalezienie spokoju, umożliwiającego pracę twórczą. W Zachełmiu do dziś stoi dom, w którym mieszkał Różycki.
Naturalny górzysty klimat i spokojna okolica sprawiały, że Zachełmie przyciągało wielu ludzi związanych ze sztuką. Poza Różyckim bywali tu takze między innymi Bernhard Wilm czy też Johannes M. Avenarius.
Turystyka we wsi
Z Zachełmia prowadzi kilka szlaków górskich. W niespełna godzinę można dostać się stąd na przykład na Chojnik, aby podziwiać tamtejszy zamek. Ruszając z Zachełmia możliwe jest także dotarcie do Czarnej Przełęczy, podróż ta zabiera już jednak nieco więcej czasu.