Miłków – cicha i spokojna wieś dolnośląska
Miłków to wieś należąca do gminy Podgórzyn, leżącej w okolicach Jeleniej Góry. Tak jak wiele innych miejscowości w tym regionie, Mikołów słynie z historycznej i zabytkowej zabudowy.
Historia miejscowości
Wieś została założona już w XIII wieku. Przez kilka wieków stabilnie się rozwijała. Duża część ludności pracowała przy wydobyciu żelaza w Kowarach, miejscowości leżącej nieopodal Miłkowa. Ponadto, mieszkańcy wsi trudnili się także zielarstwem. Przez wiele wieków zioła z Miłkowa był popularne w zasadzie w całej Europie, a zielarze cieszyli się powszechnym uznaniem.
Po II wojnie światowej, wraz z innymi ziemiami wschodnich Niemiec, Miłków został wcielony do Polski. Dopiero wtedy otrzymał on zresztą funkcjonującą do dzisiaj nazwę.
Zabytki i atrakcje
W Miłkowie znajdują się dwa zabytkowe kościoły. Jeden z nich funkcjonuje do dziś, drugi od wielu lat jest w ruinie.
Będąc w Miłkowie warto na pewno odwiedzić kościół św. Jadwigi. Nie jest znana dokładna data budowy owego kościoła, wiadomo jednak, że istniał już pod koniec XIV wieku. Był on wielokrotnie przebudowywany, po raz pierwszy w 1430 roku, kiedy to został praktycznie doszczętnie zniszczony w wyniku najazdu husytów. W kościele znajdują się dwie zabytkowe figury. Pierwsza z nich przedstawia postać Matki Boskiej Bolesnej. Figura ta powstałą w połowie XV wieku. Druga godna uwagi rzeźba to Chrystus Frasobliwy. Jest ona nieco starsza, uważa się, że pochodzi z XVI wieku.
Drugi kościół Miłkowie, a właściwie jego ruiny, został wybudowany w 1755 roku, natomiast wieża została dobudowana w drugiej połowie XIX wieku.
Największą dumą wsi jest Pałac w Miłkowie. Powstał on w 1667 roku na zlecenie Carla Heinricha von Zierotina. W późniejszych latach, w XVII, a potem w XIX wieku, dokonano przebudowy pałacu, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami pałacu byli von Schmettau’owie. Po drugiej wojnie światowej, tak jak wiele innych rodzin posiadających majątki na ziemiach odzyskanych przez Polskę, utracili oni swoją posiadłość. Po wojnie, aż do lat 90 XX wieku, w pałacu znajdował się dom wypoczynkowy, a także dom opieki. Obecnie, będący własnością prywatną Pałac w Miłkowie służy turystom jako hotel, a także restauracja.