Wojanów – mała wieś z wielkim pałacem
Wojanów, leżący nieopodal Jeleniej Góry, to jedna z najmniejszych wsi w kraju. Na co dzień mieszka tu niespełna 500 osób. Mimo to, nie jest to jedna z setek niepozornych wsi. Wojanów jest wsią z bogatą historią, która po dziś dzień przyciąga ciekawskich turystów.
Historia wsi
Wojanów znajduje się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Jest to bardzo stara wieś, która założona została jeszcze w XIII wieku. Podobnie jak wiele innych wsi w tej okolicy, początkowo Wojanów należał do rodu rycerskiego Zedlitzów. Na przełomie XV i XVI wieku na krótki czas wieś weszła w posiadanie Schaffgotschów, rodziny, która obok między innymi Zedlitzów, była jedną z najpotężniejszych w okolicy.
W czasie II wojny światowej funkcjonował w Wojanowie obóz pracy. Po wojnie natomiast wieś, wraz z całą pobliską okolicą, została wcielona do Polski.
Co warto zobaczyć w Wojanowie?
Bez wątpienia największą atrakcją we wsi jest słynny zespół pałacowy. To właśnie w nim podczas II wojny światowej znajdował się obóz pracy.
Pałac w Wojanowie powstał prawdopodobnie niedługo po założeniu wsi. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą bowiem już z XIII wieku. Oczywiście, wyglądał on wtedy zupełnie inaczej niż dzisiaj. Warto zauważyć, że pałac był wielokrotnie rozbudowywany, przebudowywany, i zmieniany na wiele sposobów. Każda kolejna zmiana wykonywana była w duchu panującego w owym czasie stylu architektonicznego, zgodnie z wolą nowego właściciela.
Pierwszym właścicielem pałacu była rodzina Zedlitzów, która to była także pierwszym właścicielem całej wsi. W późniejszym czasie, tak samo jak często zmieniali się właściciele wsi, tak samo różni byli właściciele pałacu.
W XVII wieku doszło do spalenia całego zespołu pałacowego. Za spalenie odpowiedzialni byli Szwedzi, którzy dokonali tego podczas wojny trzydziestoletniej. Niedługo potem odremontowano jednak pałac. W XIX wieku gdy posiadłość przejął Karl Albrecht Ike, pałac znacząco przebudowano. Ike założył także park krajobrazowy.
W późniejszym czasie majątek przejął król pruski Fryderyk Wilhelm III. Ofiarował on kompleks pałacowy swojej córce. Wtedy też doszło do kolejnej znaczącej przebudowy pałacu.
Dzisiaj, w Pałacu w Wojanowie mieści się hotel. W pałacu organizowane są także konferencje.