Szczyt Wielki Szyszak położony 1509 m n.p.m., czwarty pod względem wysokości szczyt Karkonoszy i całych Sudetów, a drugi szczyt polskich Karkonoszy, położony w zachodniej części Śląskiego Grzbietu. Zbudowany z granitu karkonoskiego i pokryty gołoborzem. Na szczyt nie prowadzi żaden oznakowany szlak turystyczny, leży natomiast w pobliżu szlaku czerwonego (Główny szlak Sudecki) i odbijając od szlaku można wejść po drodze z płyt kamiennych. na szczycie pomnik Cesarza Wilhelma I.
Galeria fotograficzna:
Czy na Wielki Szyszak można wejść?
Mimo tego, że na Wielki Szyszak góra ten nie prowadzi żaden wytyczony szlak, turyści i tak mogą na niego wejść. Wielki Szyszak – dawniej nazywany Wielkim Kołem – jest osiągalny dla miłośników Karkonoszy od strony Czarnej Przełęczy. To właśnie stamtąd prowadzi na szczyt dosyć długa, wyłożona betonowymi płytami droga, gwarantująca bardzo dobre warunki widokowe. Na szczycie Wielkiego Szyszaka można znaleźć pozostałości pomnika cesarza Wilhelma II. Znacznie wyróżnia się on na tle gołoborza, które pokrywa szlak tego charakterystycznego dla Karkonoszy szczytu.
Ile się idzie na Wielki Szyszak?
W przypadku szczytu Wielki Szyszak szlak umożliwiający wejście na niego nie jest wytyczony. Mimo to, można w przybliżony sposób oszacować czas, jaki jest niezbędny do wejścia na szczyt. Pokonując trasę wspomnianą wcześniej betonową drogą, trzeba (od Czarnej Przełęczy) iść około 30 – 40 minut. Zimą szczyt jest można osiągnąć idąc granią Karkonoszy. Szyszak Wielki nie jest trudno dostępną górą. Niemniej wejście na jej szczyt zapewnia bardzo dobre warunki widokowe na całe pogranicze polsko-czeskie.